wtorek, 29 kwietnia 2014

STARY RAKÓW


Raków pierwszy raz wzmiankowany w  1631 jako las należący do gruntów miejskich. Dzielnica związane z położoną niedaleko Hutą Częstochową. Wieś Raków rozbudowana została na przełomie XIX i XX wieku,gdy powstawała huta.Założono wtedy prąd, wybrukowano ulice, zbudowano szkołę i kościół. 

Gwałtowny rozwój dzielnicy nastąpił po II wojnie światowej,kiedy rozbudowywano hutę .Wytyczono wówczas socrealistyczną aleję Pokoju, którą od 1959 roku kursują tramwaje. 
W latach 1968 -2000  przy Alei Pokoju  mieściło się kino Relax z 590 miejscami. Obecnie mieści się w tym  budynku supermarket.
   Na pierwszym zdjęciu widać  tory linii tramwajowej ,która kiedyś przebiegała tą dzielnicą(do 1971 roku).
Poniżej domy dawnych  majstrów i robotników huty zbudowane z czerwonej cegły w latach  1900-1902.











Pałacyk Bernarda Hantkego (założyciela Huty) wzniesiony 
w latach 1900–1903 w stylu francuskiego neobaroku z żeliwnymi dekoracjami klatki schodowej otoczony parkiem.
Teraz mieści się w nim Młodzieżowy Dom Kultury.






 


 Kościół parafialny pw. św. Józefa Rzemieślnika z lat 1926-1933
(z elementami polskiego gotyku,renesansu i baroku).
Wewnątrz neobarokowe chrzcielnica i ambona .










niedziela, 6 kwietnia 2014

Okolice Częstochowy

Jesienią wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztyna koło Częstochowy. Wzgórza i ruiny warownego zamku z XIV wieku wyglądały ślicznie w jesiennych barwach.
Przypomnieliśmy sobie legendy o Kacprze Karlińskim,Maćku Borkowicu , Białej Damie.
legendy , historia



















sobota, 5 kwietnia 2014

Nasze wycieczki

Zwiedziliśmy Muzeum Częstochowskie mieszczące się w Ratuszu a w nim wystawę  
Dzieje Miasta Częstochowy.
Na wystawie pokazane są najdawniejsze ślady pobytu człowieka w okolicach Częstochowy.Pochodzą one z Jaskini Zamkowej dolnej w Olsztynie i datowane są na 50-60 tys. lat temu.

Wśród najciekawszych eksponatów zobaczyć można m.in.: fragment ciosu, fragment kości udowej, kość piszczelową i łopatkę mamuta, czaszkę i kości niedźwiedzia jaskiniowego.  
 Wyroby ceramiczne znalezione w grobach ludności kultury łużyckiej (około XIV/XIII – V w. przed Chr.), naczynia gliniane wykonane przez ludność kultury łużyckiej, skarb wyrobów brązowych z Łobodna (naszyjniki, nagolennik, bransoleta), pochówki kultury przeworskiej, wyroby metalowe i ceramikę kultury przeworskiej.
W kolejnych salach ukazana jest historia miasta Częstochowy: okres od średniowiecza do końca schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej.
 Pierwsza wzmianka o Częstochowie umieszczona została w dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wystawionym w 1220 roku i dotyczyła wsi Częstochowa, usytuowanej w rejonie dzisiejszego Rynku Wieluńskiego. Na wystawie cytowane są fragmenty ważnych dokumentów,  m.in. dokumentu króla Kazimierza Wielkiego z 1356 roku, wystawionego Leonardowi i Kanimirowi przywileju lokacyjnego dla dwóch wsi w ich władztwie częstochowskim, dokumentu księcia Władysława II Opolczyka z 3 maja 1377 roku z najstarszą wzmianką o mieście Częstochowie, dokumentu fundacyjnego klasztoru Paulinów na Jasnej Górze wystawionego przez księcia Władysława Opolczyka w 1382 roku, w którym nadał on klasztorowi Częstochówkę.
Na wystawie obejrzeć można  mapy, makietę zamku olsztyńskiego, narzędzia gospodarcze, skarby monet.Sztychy przedstawiające oblężenie twierdzy Jasna Góra przez wojska szwedzkie w XVI wieku, militaria, takie jak napierśniki, napleczniki, moriony, broń drzewcowa, broń palna, broń biała, plan oblężenia twierdzy Jasna Góra. W ostatniej sali ukazana została Częstochowa w dobie Sejmu Czteroletniego, wraz z wykazem imiennym częstochowian , którzy w nim uczestniczyli.(w/g informacji z muzeum)
 
 












Byliśmy  także na wystawie Sztuka Polska XIX i XX wieku.
Oglądalismy obrazy wybitnych twórców  m.in. Teodora Axentowicza, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego,Juliana Fałata,Leona Wyczółkowskiego.Rzeźby Antoniego Madeyskiego i Konstantego Laszczki. Widzieliśmy  obrazy autorstwa znakomitych polskich pejzażystów (m.in. Stanisławskiego, Kamockiego, Filipkiewicza, Szczyglińskiego, Wyczółkowskiego. Były też portrety dziecięce pędzla Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, a także obrazy powstałe w pracowniach Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego

























Nie mogło zabraknąć wycieczki na Jasną Górę.
Zwiedziliśmy Bastion  św.Rocha.
Znajduje się tu m.in.makieta obrony Jasnej Góry przed Szwedami.