sobota, 5 kwietnia 2014

Znani częstochowianie


Zebraliśmy informację o wielu znanych postaciach związanych
 z naszym miastem.Oto niektóre z nich.
Patron naszej szkoły.




Jerzy Duda-Gracz  (ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie) − polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie (obecna nazwa: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie), a następnie Wydział Grafiki filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie otrzymał dyplom w 1968; tam też w latach 1976–1982 był docentem, wykładowcą malarstwa i grafiki. W latach 1992−2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Zmarł na atak serca 5 listopada 2004, w trakcie pleneru malarskiego w Łagowie.powiedział kiedyś:
„Urodziłem się w Częstochowie. Mieszkam na Śląsku. Maluję wyłącznie w Polsce. Bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś w świecie najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty”
Jego obrazy przedstawiają ludzi  karykaturalnie zdeformowanych .Artysta obnażał ludzkie wady - głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo, ślepą fascynację pieniądzem i kulturą amerykańską.
Do najbardziej znanych dzieł zaliczyć mozna
  • Pamięci ojca (1970)
  • List na zachód (1973)
  • Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha (1977)
  • Kalendarz polski (1981)
  • Wigilia (1981)
  • Motywy i Portrety Polskie (1968–1979)
  • Motywy, Tańce, Dialogi Polskie (1980–1983)
  • Obrazy Jurajskie (1984–1986)
  • Obrazy Arystokratyczno-Historyczne (1985–1991)
  • Pejzaże Polskie i Obrazy Prowincjonalno-Gminne (od 1986)
  • Golgota Jasnogórska (2000-2001)
  • cykl obrazów do muzyki Fryderyka Chopina

W Częstochowie oglądaliśmy Golgotę Jasnogórską



Kilka obrazów J.Dudy-Gracza widzielismy też w Muzeum Częstochowskim na wystawie Sztuka Polska XIX i XX wieku




Poetka Halina Poświatowska

Zwiedziliśmy Muzeum poświęcone jej pamięci -DOM POEZJI





Helena Myga (imię zmienione oficjalnie na Halina w roku 1961) urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie, przy ul. 7 Kamienic. Pod koniec wojny Halina przeszła  anginę, która spowodowała ciężką wadę serca . Choroba ta skazała przyszłą poetkę na długotrwałe leżenie w łóżku, na leczenie w szpitalach i sanatoriach. Uczyła się w żeńskim Liceum im. 
J. Słowackiego w Częstochowie i w Państwowym Liceum Korespondencyjnym, gdzie w roku 1955 zdała maturę. W  kwietniu 1954 wyszła za mąż za Adolfa Poświatowskiego, studenta Wyższej Szkoły Teatralnej, również chorego na serce; Adolf zmarł nagle w marcu 1956.
W sierpniu 1958 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie 12 listopada poddana została operacji serca. Zabieg ten przedłużył jej życie o 9 lat.
Zadebiutowała na łamach „Gazety Częstochowskiej” w roku 1956; w 1958 ukazał się jej pierwszy zbiór wierszy pt. Hymn bałwochwalczy (Wyd. Literackie), przyjęty entuzjastycznie przez krytykę. W1962 poetka przyjęta została do Związku Literatów Polskich. Po powrocie do kraju studiowała na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując w roku 1963 tytuł magistra filozofii. W tym samym roku wydała drugi zbiór wierszy pt. Dzień dzisiejszy (Wyd. Literackie). W 1964 rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Filozofii Nauk Przyrodniczych na Wydziale Filozoficzno- Historycznym UJ. W dwa lata później ukazało się w „Życiu Literackim” (1966, nr 38) opowiadanie Niebieski ptak ; wychodzi też trzeci zbiór wierszy pt. Oda do rąk (Wyd. „Czytelnik”). Wakacje tego roku spędziła poetka w Jugosławii, jesienią przebywała na kilkutygodniowym stypendium w Paryżu. W roku następnym ukazała się autobiograficzna książka Opowieść dla przyjaciela (Wyd. Literackie). Ze względu na pogarszający się stan zdrowia jesienią 1967 poetka poddała się drugiej operacji serca, przeprowadzonej tym razem w warszawskim Instytucie Gruźlicy. 
Zmarła 11 października; miała 32 lata.  




strona muzeum





Antoni Dezyderiusz Fertner (urodził się 23 maja 1874 w Częstochowie, zm.16 kwietnia 1959 roku w Krakowie –polski aktor komediowy  mający w swoim dorobku około 500 ról teatralnych i filmowych.
Był synem częstochowskiego cukiernika Teofila Fertnera i Eleonory z domu Pleszyńska, miał trzy starsze siostry.Po śmierci rodziców przeprowadził się do rodziny w Piotrkowie, gdzie dorabiał jako klakier w teatrze. Następnie w Warszawie  rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej . Wkrótce jednak zapisał się na kurs aktorski w Szkole Dramatycznej przy warszawskim Towarzystwie Muzycznym, rzucając tym samym studia ekonomiczne. Jeszcze w czasie nauki odbył kilka tras z objazdowym teatrem po Polsce
 ciekawostki i fragm .filmów wybitnego aktora





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz